0

فناوری

ارزو پول رایج در عراق (راهنمایی توسط عرفان بخشایش)

فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در ۱۲:۴۸ ب.ظ توسط

ارزو پول رایج در عراق (راهنمایی توسط عرفان بخشایش) را مشاهده بفرمایید

دينار

بزرگواران باید به استحضار برسانیم که مسافرین تورهای زیر نظر سازمان حج امکان استفاده از ۲۰۰ دلار ارز مسافرتی را  دارند و این امکان برای مسافرین تورهای سازمان گردشگری فراهم نیست

با توجه به  تفاوت سود ناشی از ارز دولتی با آزاد که فقط حدود ۸۰۰۰۰ تومان است و قیمت تورهای زیر نظر سازمان حج به سادگی روشن است که دریافت این ارز دولتی نه تنها نفعی برای مسافر ندارد بلکه حدود ۲۰۰۰۰۰ تومان در هزینه سفر مسافر سربار هزینه در پی دارد!!

پول کشور عراق دینار است اما پول ایرانی و حتی تراول براحتی در کشور عراق خرج میشود و نیازی به تبدیل نیست.

معمولا کسبه در تبدیل پول ایران به عراق ارزش برابری را ۳ به ۱ در نظر میگیرند (مثلا کالای که ۱۰۰۰ دینار عراقی است را ۳۰۰۰ تومان ایرانی معامله میکنند).

پرداخت از طریق دستگاههای POS با استفاده از کارتهای بانکی عضو شتاب در صرافی ها و بسیاری از فروشگاههای عراق  امکان پذیر است.

ارزو پول رایج در عراق (راهنمایی توسط عرفان بخشایش):

بسياري از زائران عتبات عالیات که بدون تهيه ارز و تنها با پول ايراني به سفر آمده‌اند با وجود شرایط فعلی امکان خرید برایشان وجود ندارد و در صورت خرید هم دچار ضرر و زیان می‌شوند.

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، نزول ارزش ریال ایران موجب رفتار سرد کسبه عراقی با زائران ایرانی شده است و هم زائران و هم فروشندگان از وضعیت فعلی ناخرسندند.

برخی از فروشندگان عراقی در قبال عرضه کالا از ایرانیان، دلار و ارزهای دیگر مطالبه می‌کنند؛ اين در حالي است كه بسياري از زائران بدون تهيه ارز و تنها با پول ايراني به سفر آمده‌اند که با وجود شرایط فعلی امکان خرید برایشان وجود ندارد و در صورت خرید هم دچار ضرر و زیان می‌شوند.

هم اکنون با مراجعه با صرافی‌های عراقی با ارائه‌ي یک تراول چک ۵۰ هزار تومانی که آن را هم با اکراه می‌پذیرند، ۱۷۵۰۰ دینار عراقی دریافت می‌کنید و مغازه‌داران برای هر جنس به ازاي هر هزار دینار، بیش از ۳ هزار تومان محاسبه می‌کنند.

در اینجا به مقایسه ارزش پول دو کشور در چندین سال اخیر می‌پردازیم:

سال ۸۱ : هر ۱۰ هزار دینار عراقی با ۱۰۰۰ تومان مبادله می شد.

سال ۸۴ : هر۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دینار عراقی با ۱۰۰۰ تومان مبادله می شد.

سال ۸۷ : هر ۳۰۰۰ دینار برابر ۱۰۰۰ تومان مبادله می شد

سال ۸۸ : هر ۲۵۰۰ دینار برابر ۱۰۰۰ تومان مبادله می شد.

سال ۸۹ : هر ۲۰۰۰ دینار برابر ۱۰۰۰ تومان مبادله می شد.

سال ۹۰ : هر ۱۰۰۰ دینار برابر ۱۰۰۰ تومان مبادله می شد.

سال ۹۱ خردادماه : هر ۱۰۰۰ دینار برابر ۱۴۵۰ تومان مبادله می شد.

سال ۹۱ مردادماه : هر ۱۰۰۰ دینار برابر ۱۷۰۰ تومان مبادله می شد.

سال ۹۱ اول مهرماه : هر ۱۰۰۰ دینار برابر ۲۱۵۰ تومان مبادله می شد.

سال ۹۱ دهم مهرماه : هر ۱۰۰۰ دینار برابر ۲۸۰۰ تومان مبادله می شود.

در حال حاضر قیمت کلیه اجناس نسبت به ایران گران‌تر است، به همین دلیل زائران ایران رقبتی به خرید ندارند به طور مثال یک آب میوه رانی یا نوشابه گازدار بین ۱۵۰۰ تا دو هزار تومان فروخته می شود.

به گزارش ايسنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی لبیک ـ وابسته به شبکه قرآن و معارف سیما، با توجه به اینکه خرید سوغاتی در کشورمان یک فرهنگ است و در دین اسلام نیز به عنوان یکی از سفارشات و سنت های حسنه یاد شده است که باعث ایجاد صمیمیت و محبت بین افراد می شود در حال حاضر مشکلات زیادی در این خصوص برای زائران به وجود آمده است که امید است با سياست‌گذاري درست این مشکل حل شود.

برچسب‌ها, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

*

code