0

فناوری

خرید سوغاتی در کربلا (عرفان بخشایش)

فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در ۱۲:۴۵ ب.ظ توسط

خرید سوغاتی در کربلا (عرفان بخشایش)

1746757

سوغاتی از عراق یا کشورهای دیگر همیشه یکی از کارهای اصلی مسافران تور کربلا و زائران ایرانیست که دوست دارند

حتما از کشوری که به آن مسافرت می کنند سوغاتی بیارن حالا چه برسه به تور زیارتی کربلا که در این میان از جایگاه ویژه ای برخورداره.

همه اونایی که سفر به کربلا رو انتخاب کردن ، قسمتی از وقتشونو (خیلی کم) به خرید اختصاص میدن .

مسلما اگه هدفمند به خرید برین وقتتون کمتر تلف میشه و راحتتر میتونید خریدتان رو مدیریت کنید .

تو سفر ، علاوه بر اینکه برای خودمون خرید میکنیم ،  ممکنه قصد خرید سوغات رو هم برای دوستان و نزدیکانمون داشته باشیم .

اینجا مهم ترین سوغاتی کربلا رو بهتون معرفی میکنم ، اینجور میتونین بین گزینه های مختلف ، مناسب ترین رو انتخاب کنیند .

سوغاتی از عراق آوردن برای مسافرین ایرادی نداره بشرطیکه بتونن بهترین سوغاتی را بخرین البته بیشترین زائرین خريد مهر، تسبيح، خاك متبرك، كفن و دُر نجفرا ترجیح میدن برخي زائران هم، پوشاكي را كه براي سوغاتي خريده‌اند، به ضريح‌ها متبرك مي‌كنند.

سوغاتیای دیگری هم هست باید مواظب باشین که با قیمت زیاد گولتون نزنن چون بیشتر این فروشندگان اهل تقلب و دغل بازن و به زائرینی که در شهرهايي مانند كاظمين و سامرا مستقر میشن توصيه میشه، بدون اتلاف وقت در بازارها براي زيارت به حرم بروند،

به اين دليل است كه با توجه به شرايط امنيتي، وقت براي زيارت بسيار محدود ست.

اجناس بازارهاي عراقي مناسب نيستند و اين كالاها با كيفيت بهتر در ايران پيدا ميشن .

بيشتر زائراني كه به عتبات عاليات عراق سفر مي‌كنند، خريدهاي معنوي هم دارند.

اهداي تربت پاك امام حسين(ع)، سوغات توصيه‌شده‌اي است؛ اما خاك‌هايي كه بيشتر دست‌فروش‌ها با اين عنوان مي‌فروشند،

فقط با هدف كاسبي است و بايد نسبت به محل تهيه آن‌ها مطمئن بود خیلها هم برای سوغاتی چادر مشکی یا پارچه میخرند .

اگرچه در عراق، فروشگاه‌هاي بزرگ و مارك‌دار مانند عربستان به‌چشم نمي‌خورند كه نگران اداره پشت پرده آنها توسط اسراييلي‌ها و آمريكايي‌ها و از دست رفتن سرمايه ايراني باشيم،

اما در هر صورت، خريد اجناس در كشور ديگري با واحد پول ايراني، حتما ضررهاي اقتصادي را به كشور تحميل مي‌كند كه شايد در بازاري مانند عراق، چندان قابل توجه نباشد.

ايراني‌ها معمولا پول خود را در سفر به عراق تبديل نمي‌كنند، چون از متكديان تا فروشگاه‌هاي بزرگ عراقي، پول‌هاي ايراني را به‌راحتي مي‌گيرند. تعداد صرافي‌ها نيز در شهرهاي عراق چندان زياد نيست.

بازارهاي اين كشور را اجناس دسته‌چندم چيني فراگرفته‌ است ، به‌طوري كه برخي زائران به مزاح از فروشندگان مهرهاي متبرك مي‌پرسند كه خاك اين مهرها به همين سرزمين تعلق دارد؟!

علاوه بر فروشگاه‌ها، آن‌چه در اين كشور، به خصوص محل تجمع زائران ايراني و اطراف حرم‌ها به‌چشم مي‌آيد، حضور بسيار پررنگ دستفروش‌هاي جواني است كه گاهي عبور كردن از ميان آن‌ها بسيار مشكل است.

اين دستفروش‌ها پشت هتل‌ها و در گاراژ اتوبوس‌ها حضور دارند و هنگامي كه اتوبوس زائران توقف مي‌كند، آن‌ها به داخل اتوبوس مي‌آيند.

بانك‌هاي ايران هيچ نماينده‌اي در عراق ندارند، چون سيستم بانكي در عراق آن‌قدر مجهز و به‌روز نيست كه به راهنمايي زائران براي استفاده از كارت‌هاي اعتباري نياز باشد.

مديران كاروان‌ها نيز معمولا به زائران اصرار نمي‌كنند كه پول خود را به واحد پولي عراق تغيير دهند، چون خود آن‌ها نيز از پول ايراني حتي براي انعام استفاده مي‌كنند.

برچسب‌ها,

دیدگاهتان را بنویسید

*

code